Mahfi Eğilmez: Sert çöküş olacak

Geçtiğimiz perşembe günü açıklanan faiz kararının ardından piyasalar hareketlenirken ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez’in borsa ve konut piyasasına dair yaşanacakları kaleme aldığı yazısı yeniden gündeme geldi.

Eğilmez, kişisel blogunda yazdığı yatırımcıları ilgilendiren yazısında dikkat çeken ifadelere yer verdi.

Konut ve borsa sektöründe yaşanacakları aktaran ünlü ekonomist, “Günü gelip de faiz enflasyon düzeyine çıkarılmak zorunda kalınınca o rekorlara doymayan borsadaki hisse değerleri ve gayrimenkul fiyatları bu kez çöküşlere doymaz hale gelecek” diyerek milyonlarca yatırımcıyı uyardı.

Mahfi Eğilmez, kaleme aldığı yazısında ayrıca şunları söyledi:

Bu zorlama ekonomi politikası şimdilik tüketim ağırlıklı büyümeye ve istihdama destek oluyor gibi görünse de başta gayrimenkul ve borsa olmak üzere çeşitli alanlarda balonlar oluşmasına yol açıyor.

Böyle bir ortamda ‘borsa rekorlara doymuyor, demek ki ekonomi iyi gidiyor’ demek gerçekçi değil. Günü gelip de faiz enflasyon düzeyine çıkarılmak zorunda kalınınca o rekorlara doymayan borsadaki hisse değerleri ve gayrimenkul fiyatları bu kez çöküşlere doymaz hale gelecek.

MERKEZ BANKASI’NIN FAİZ KARARINI YÜZDE 45’TEN YÜZDE 50’YE YÜKSELTMİŞTİ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), geçtiğimiz perşembe günü 31 Mart’taki yerel seçim öncesinde piyasalar tarafından büyük bir merakla beklenen faiz kararını açıkladı.

PPK’nın aldığı karara göre, Mart ayı politika faizi yeniden %50 seviyesine çıkarıldı.

Merkez Bankası, faiz artırımlarına Haziran’da 650, Temmuz’da 250, Ağustos’ta 750, Eylül, Ekim ve Kasım’da 500’er, Aralık ve Ocak’ta ise 250 baz puanlık artışlarla devam etmişti. Ancak, art arda 8 toplantıda faiz artışına giden Merkez Bankası, Şubat ayında faiz oranını sabit tutmuştu.

TÜİK VE ENAG ENFLASYON VERİLERİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. TÜİK’in verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık bazda yüzde 67.07 artış gösterirken, aylık bazda ise yüzde 4.53 artış kaydetti. Diğer yandan,

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) şubat ayında yüzde 4.32 artış gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x