Tunç Soyer son durumu paylaştı! Anket itirafı

CHP’den yeniden aday gösterilmeyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

ANKET İTİRAFI: KAYGILIYIM

Bir televizyon kanalına konuşan Soyer, “Anketleri izliyorum. Aradaki farkın azaldığını görüyorum. Birçok ilçede sıkıntı olduğuna dair duyumlar alıyorum. Dolayısıyla da biraz kaygılıyım” dedi.

Aday gösterilememesinde kurultaydaki duruşunun önemli bir sebep olabileceğini belirten Soyer: “Olabilir bir başkasını desteklersiniz ama bu, böyle bir karar verilmesini gerektirecek bir şey olmamalı. Biz düşman değiliz, biz sadece kurultayda bir tercihte bulunduk.” İfadelerini kullandı.

ÖZGÜR ÖZEL İLE ARASINDAKİ KONUŞMAYI ANLATTI

Özgür Özel’in kendisine “Cemil Bey’e destek olmanızı talep edecek değilim ama bu size yakışır’ dedi. Ben de, ‘CHP’li bir belediye başkanına sahip çıkmakta genel başkana yakışır’ dedim. Böyle bir tablo varken birlikte yol arkadaşlığı yapmak mümkün gözükmüyor.” İfadelerini kullandı.

“2 KONUDA KIRGINIM”

Aday belirleme sürecine ilişkin 2 konuda kırgınlık yaşadığını aktaran Soyer, “2 şeye kırgınım. Biri, Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK) belediye başkan adaylığı görüşülecekken, 5 dakika önce ‘Sizin isminiz girmeyecek MYK’ya’ diye bana haber verildi. İkincisi de bu kadar süreç yaşandı, bir teşekkür edilmedi. Bunlara çok kırgınım. Çünkü 5 yıl boyunca gerçekten çok şey yaptık, birçok engelle boğuştuk. Soruşturmalar, pandemi, deprem… Bunlara rağmen partimin bayrağını aşağı düşürmeden, sosyal belediyecilik ilkelerinden taviz vermeden çalışma yaptık. İyi insanlar siyasete girmeli, iyi insanlar siyasetten uzak durdukça, şikayet ettikleri şeylerin o insanlar tarafından değiştirilmesini bekleyen bir noktaya geliyorlar. İyi insanlar siyasetle ilgilenmeliler ama benim durumumdan sonra bunu söylemekten biraz imtina ediyorum, korkuyorum” ifadelerini kullandı.

BENİ DIŞARIDA TUTULMAMI ORTAYA KOYAN BİR GENEL MERKEZ İRADESİ VAR

Soyer; Özel’in kendisine yaptığı danışmanlık teklifini doğru bulmadığını söyledi. Soyer, “Bu yönetim bir siyasi irade ortaya koydu ve ben onun içinde yokum. Ben istesem de böyle bir ortaklık söz konusu değil. Baştan beni dışarıda tutulmamı ortaya koyan bir irade var. Şimdi ben o iradeyle nasıl olacakta yol arkadaşlığı yapacam. İstemediler ki…Özgür Bey bana, ‘Cemil Bey’e destek olmanızı talep edecek değilim ama bu size yakışır’ dedi. Ben de, ‘CHP’li bir belediye başkanına sahip çıkmakta genel başkana yakışır’ dedim. Böyle bir tablo varken birlikte yol arkadaşlığı yapmak mümkün gözükmüyor. Hiçbir ankette düşük çıkmadım” dedi.

ÖZEL’İN PERFORMANSIYLA İLGİLİ DİKKAT ÇEKEN YORUM

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in performansıyla ilgili Soyer, “CHP gibi bir siyasi parti çok kucaklayıcı olmalı. Başka türlü büyüyemezsiniz. Anamuhalefet partisinin donanımlı, kapsayıcı, sağlıklı politikalar ortaya koyuyor olması lazım. Kurultay nedeniyle ayrıştıran veya başka gerekçelerle daraltan, kucaklamayan, kapsayıcı olmayan bir anlayış maalesef o iktidarın mutlak gücünü dizginleyici rol oynayamaz. Bugün giderek böyle bir noktaya gelmekte olduğumuzdan kaygı duyuyorum”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x